Je jaro, a my pouštíme do svých příbytků stále více čerstvého vzduchu i sluníčka. Všude se gruntuje a probíhá jarní úklid domácností. Jenže nejen váš dům potřebuje (a to nejen na jaře) péči, ale i vaše zahrádka, která je de facto plícemi vašeho domova, kterému přináší pohodu a také prima domácí úrodu.
A tak je přínosné do jarního úklidu začlenit i zahradu. A není to nic složitého. Stačí pár kroků a je hotovo.
Jak efektivně připravit zahrádku na novou jarní sezónu?
- odstranit mulč ze záhonků
- shrabat listí pod stromy
To jsou dva kroky, kterými dopřejete půdě příjemnou nálož slunečních paprsků a prohřívání. To zamezí šíření škůdců. Obojí materiál (jak mulč, tak listí) lze dobře zkompostovat.
- Třetím krokem je vysázení ovocných druhů stromků jemně citlivějších na chlad (broskvoně, meruňky, atp.).
- Při slunném počasí už pak můžete také odkrýt jahodové záhonky a odstranit z nich ochranné chvojí. Jahodí pomůže, když z něj odstřiháte suché lístky, jemně zkypříme půdu a lze mu také dodat živiny hnojivem, ideálně kompostem.
- Od kalendářního jara (21.3.) lze už chystat záhonky v pařeništi na jarní výsev první zeleniny. Porýt v něm půdu a trochu ji prokypřit. S výsevem počkejte, až bude opravdu ráz počasí jarní. Nejlepší dobou je ta, kdy rozkvetou sněženky. To je čas sít.
Co vysévat?
Ředkvičky, kedlubny, salát a rané zelí. Tak postupně ze semínek předpěstujte všechnu zeleninu na sadbu na záhony. Večer nezapomínejte pařeniště zakrýt, aby rostlinky neuhynuly nočním chladem. To je okolo zeleniny a pozdější domácí sklizně vše.
Pokračování se řeší až v momentě, kdy kvete naplno podběl. To je čas (bývá to počátku dubna do poloviny dubna, dle rázu počasí), kdy lze již pracovat na klasických záhoncích. To už lze napřímo vysévat i další zeleninu jako je špenát, mrkev a petržel .
Jen pro potěchu oka
- Co se týče okrasné zahrady, tak zde můžete do půdy již vysázet trvalky, chrpy a cibuloviny.
- Všechny okrasné jehličnaté stromky přihnojte.
- Není nutné přihnojovat kompostem, a postačí i zálivka s hnojivem.
A pak se můžete vrátit domů do interiéru a pokračovat zde s pokojovými rostlinami, které na jaře také potřebují novou zeminu, mnohdy větší květináče a prostřihání, či rozdělení.
Protože: Můj dům – můj hrad, moje zahrada – moje pohoda (a zdravé plíce, i jídelníček).
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Jelínková