Nejen o nedávno proběhlých vánočních svátcích, ale i každodenně může být hlásič požáru pomocí před rozsáhlým požárem se zdevastujícími následky pro majetek i zdraví.
Náladové intimní osvětlení svíčkami si dopřáváte po celý rok, nejen o vánocích. Je to příjemné a pohodové ladění vašich chvilek, v užším či širším kruhu, nebo i o samotě. Relax při plamenu svíčky, s příjemnou hudbou může být antistresorem po dlouhém náročném dni. Ovšem může se stát i nebezpečným v případě špatně zajištěných svíček či svíčky.
Zrovna tak z příjemného vaření, kdy se těšíte na dobrou baštu, se může při troše nepozornosti stát fatálním a ničivým požárem. Abyste se těmto hrozbám vyhnuli, mějte doma hlásič požáru a také hasicí přístroj. Vyhnete se mnohem horším následkům, než si umíte představit.
Požární hlásič alias autonomní hlásič kouře, funguje na bázi detekce ohně (či kouře) v prostoru a spuštěním akustického signálu. Nechcete li mít v každé místnosti jeden, vyberte ve svém příbytku centrální místo, ideálně předsíň či chodbu. Většinou do ní vedou všechny pokoje.
Mnohé jsou k mání v hobby marketech typu Obi, Bahuhaus, Baumax, atp. Vyjdou od 300 Kč výše, dle parametrů a funkcí. Jsou většinou na baterii, která se musí kontrolovat (optické signalizační červené světlo) a zhruba po roce baterii vyměnit. To si pohlídejte, abyste nespoléhali na hlásič a on měl třeba vybitou baterii.
V novostavbách je od roku 2008 zákonem zakotvena povinnost instalace autonomních hlásičů do všech nově zkolaudovaných domů, bytových i rodinných. Určitě by bylo ideální, kdyby tyto požární hlásiče byly i ve starších domech a bytových jednotkách.
V současnosti je tenhle malý kousek samozřejmou součástí vybavení bytů a domů v mnoha státech Evropy. Kupříkladu v severských zemích (Norsko, Finsko a Dánsko) tvoří až 70% běžného základního vybavení.
Přidáte se k nim i vy?
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Jelínková