V každoroční topné sezóně se mnozí trápí s orosenými okny. Čím rosení vzniká a jak mu zamezit?
Okny to určitě není. Je to nesprávným větráním, které je obzvláště v zimním období nezbytné. A je obojetné, zdali se jedná o novostavbu – dům či byt, či starší zástavbu. Novostavby přidávají inklinaci k rosení dobře těsnícími okny a starší zástavba zase má sklon k vlhkosti zdí.
Proč k rosení dojde?
K zarosení skel v oknech dojde v okamžiku kdy je vzduch v prostoru nasycen parami, a najednou dojde k náhlé změně tepoty směrem dolů – k ochlazení. A čím větší teplo je, je přechod doprovázen větší kondenzací par. Vlhkosti přidáváme také my svým dechem v interiéru. A aby k rosení oken vzniklé kondenzací par na vodu nedocházelo, musíme pravidelně větrat.
Dejte vale vlhku v příbytku
Nejvytíženějším prostorem z hlediska srážení a kondenzace par je kuchyně. Je to dáno nejen pobytem členů domácnosti, ale také vařením. To velmi přispívá k vzniku vlhkosti a rosení oken. Mimo kuchyně sem patří i koupelna, technické místnosti, kde se pere a suší prádlo, zimní zahrady a některé typy prosklených lodžií, kde se také prádlo suší, nebo jsou umístěny pokojové rostliny.
Jak větrat?
Větrejte každý prostor krátce, ale intenzívně. Ideální je otevřít okno dokořán na 5 minut minimálně 3× denně. Toto rychlé a intenzívní větrání je nejefektivnějším způsobem zbavení se rosení a kondenzace par v interiéru. A rychlé větrání má v zimě ještě jeden důvod – neuniká příliš teplo jako při dlouhodobém pootevřeném okně či ventilaci. Rychlým větráním doje k výměně vzduchu a přitom vám neprochladne podlaha ani zdi.
Při větrání vytahujte žaluzie, aby došlo k odpaření i případného zarosení mezi jejich lamelami. A co se týče rozložení vybavení a nábytku v interiéru, to má také svůj vliv na rosení, potažmo větrání. Ideální je nemít před oknem a topením žádný nábytek, aby cirkulace tepla a studeného vzduchu proudila volně. Nábytek před otopnými tělesy také způsobuje horší prohřívání prostoru a následné srážení par.
Mikroventilace a větrací kanálky
U nových plastových a euro oken je větrání možné i formou mikroventilace, která je většinou čtvrtou polohou kličky okna. Tak se křídlo okna od jeho rámu odchýlí pouze na několik milimetrů, a přesto vzduch jemně proudí. Pokud je okno vybaveno větracími kanálky, neb ventilačními klapkami, lze větrat i těmito způsoby.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Jelínková