Zdravě bydlet a cítit se dobře, je touhou mnoha z nás. Můžeme si k tomu zcela jednoduše a efektivně dopomoci sami.
Možná to nevíte, ale každý prostor (a nejen ten u vás doma) má na vás větší či menší efekt a ovlivňuje vás. Působí svojí barevností, samotným rozvrstvením předmětů, rovněž výmalbou, typem stavby a zdí. Vliv mají i materiály využité v prostoru, typ osvětlení, podlahoviny i doplňky v interiéru.
Něco samozřejmě neovlivníte – třeba interiér vašeho pracovního prostředí, nebo pobyt na návštěvě u vašich přátel či příbuzných. Ale něco naopak můžete ovlivnit hondě a podstatně – váš domov. Zharmonizujte jej! Dle praktických parametrů odborníků i feng shui.
Vybírejte dobře umístění domu
Pokud máte v úmyslu teprve svůj dům stavět, důkladně a promyšleně vybírejte jeho umístění a lokalitu, kde bude stát. Místo s narušeným vnitřním polem nemusí být jen fantasmagorií a rádoby čarami. Může mít původ podzemním vedení a pronikání elektromagnetického pole do daného prostoru. Pokud je pole narušeno, je ideální instalovat vodivé stínění určené na snížení tohoto pronikání elektromagnetického pole přímo do základů stavby. Síla pole (a případné pronikání do prostoru) se dnes dá změřit odborníky.
Světové strany jsou důležité
Celou stavbu si již při projektování nechejte naplánovat dle světových stran. Zóny bydlení by měly být projektovány takto: obývací zóna na jih či jihozápad, odpočinková a spací zóna na východ či jihovýchod. Kuchyně je ideální na severní stranu, stejně jako pracovna a technické prostory. Je to proto, aby technická zařízení stavby (lednice, mraznička, elektrické rozvody, čerpadla, atp.) byla co možná nejdále od odpočinkové a spací zóny.
Materiál stavby a rozvody
Má velký efekt na pocitové a existenční fungování v domě, i samotné vytápění stavby. Dnes je ideální dřevostavba, dům cihlový (červená či silikátová cihla), vhodné je propojení s kamenem, mramorem, vše ideálně na přírodní bázi. Rovněž dbejte na správně vybudované elektrické rozvody, rozvody vody, topení i plynu. Ty by měly být uzemněny a umístěny v obalovém potrubí. Jejich rozvod není vhodný v uzavřených smyčkách, nýbrž vedený paprskovitě. Proč? Uzavřené smyčky rozvodů mohou zesilovat elektromagnetický smog.
Prostorové ovlivnění
Velmi důležité jsou rozměry místností. V ideálním případě jsou dobré vyšší stropy, a interiér s obdélníkovými místnostmi. Existuje tzv. zlatý řez a jeho poměr. Má hodnoty 1 : 1,6 tj. cca 8 × 5 m. Tento poměr je zlatým nazýván z jednoznačného důvodu. Má harmonizující účinek a efekt vzhledem k proporcím stavby a interiéru.
Vhodný povrch podlahy, zdí a nábytek
I zde platí, že co je přírodní, je nejlepší. Na podlahoviny je nejlepší dřevo, korek, na zdi obklady z přírodního materiálu, a to alespoň zčásti (dřevo, přírodní kámen a keramika). Berte v potaz, že tolik moderní beton a holá omítnutá zeď mají studený efekt – i na organismus člověka, když u takových zdí často a dlouho sedává a pobývá. Tyto materiály tělo ochlazují a odebírají mu teplo. Nábytek by neměl mít vysoký lesk, a rovněž být ideálně z přírodních materiálů – dřevo, korek, proutěný, bambus, ratan. Čalounění nábytku kožené, anebo z přírodních textilií, případně s vysokým podílem přírodní složky. Na podlahy se hodí i předložky a koberečky – kožešinové, vlněné, lněné či jiného přírodního materiálu, či s vyšším podílem přírodní složky.
Veškerá elektronika a elektrické přístroje nejsou vhodné v jedné místnosti, kde se spí. A když tam již musí být, tak co nejdále od postele i místa, kde se pokládá hlava. Rovněž je podstatné, zdali v druhém pokoji (hned za zdí) není těsně u ní umístěna elektronika, která by vám takto značně rušila spánek.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Jelínková