Správné světlo v příbytku je velmi důležité. Obzvláště v zimě. Může mít vliv na náladu a celkové rozpoložení. Se zimou totiž přichází pošmourné počasí, kratší dny, delší noc a také přirozený úbytek slunečního záření. To má vliv na organismus člověka, a každý trpí vyšší únavou, poruchami nálad, a častější jsou i deprese.
A tak je nutno tento sezónní světelný deficit nějak nahradit. Pomoci si lze právě správným a vhodným osvětlením doma. A velmi často postačí pár jednoduchých a nepříliš finančně náročných změn.
Během zimy bychom určitě měli svému příbytku a prostorám v něm dodat více světel. Určitě je jedno centrální stropní osvětlení málo. Ideálem je doplnit je o nejrůznější stojací, stolní a nástěnné lampy. Ty dokáží vykouzlit příjemnou a hřejivou atmosféru, potažmo pocit tělesného tepla.
Podstatou je vhodné využití světelného spektra, které je s dnešními žárovkami hračka. A především v zimě je dobré využívat světelné zdroje s rovnoměrným zastoupením barev. To jsou žárovky s označením RA nebo CRI (color rendering index), což jsou zkratky označující index barev, tedy to, nakolik je jimi vydávané světlo podobné slunečnímu. Vybírejte si pro zimní svícení žárovky s hodnotou vyšší než 90 CRI.
V zimních měsících každý raději volí světlo s teplou barevnou škálou, které vám dají žárovky s wolframovou technologií, jež krásně teple svítí a jsou neskonale dekorativní v interiéru. To je dáno jejich jednotlivými svítícími vlákny. Krásně vám oživí jakýkoli interiér.
Důležitý je rovněž materiál stínidla osvětlení. Těmi nejvhodnějšími jsou přírodní materiály, jako jsou jasanové dřevo, hedvábí, keramika nebo textil. Ty dokáží evokovat útulnou domáckou atmosféru mnohem lépe, nežli tak trochu neosobní kov. A vhodnými barvami jsou nejen světlé a přírodní tóny, ale i pastelové, nebo dokonce syté barvy stínidel. Všechny pomohou k vytvoření lepší nálady, než odstíny příliš tmavé.
Zdroj foto: Claro
Autor: Pavla Jelínková