Indukční deska byla ve své době revolucí ve způsobu vaření. Je tomu tak i dnes? A jak vlastně funguje?
Elektromagnetické pole vytvořené indukční varnou deskou reaguje s nádobím, které obsahuje železo. A to vytváří teplo.
Je to bezpečné?
Oproti jiným typům varných desek a sporáků, se na indukci nespálíte. Klíďo píďo můžete na ni položit i ruku. Indukce totiž zahřívá pouze nádobí, nikoli povrch desky. A má stále pokojovou teplotu. Proto je indukce vhodnou alternativou všude tam, kde jsou děti. Je to velké plus pro jejich bezpečnost s absencí popálenin.
Elektrická varná deska má spirály, jež se při vaření zahřívají na vysokou teplotu. Jsou to hojně využívané desky a sporáky, protože dobře fungují. Jejich velkým mínusem je horký povrch celé plochy a desky elektrického sporáku, který může být nebezpečný. Je častým původcem požárů od utěrky, chňapky, atp.
Otevřený oheň plynové varné desky a sporáku pro změnu opět hrozí, že se něco díky němu vznítí. Pro tato fakta se zdá indukční deska a sporák velmi bezpečná. Navíc má oproti ostatním typům ohřevu ještě jednu neskonalou výhodu – nabízí nejrychlejší ohřev.
Testováním se zjistilo, že půl litr mléka ohřívá na shodnou teplotu každý typ ohřevu jinak dlouho:
- plyn = 4 minuty a 50 vteřin
- elektřina = 5 minut a 30 vteřin
- indukce = 4 minuty a 10 vteřin
Velká polemika vznikla také okolo záření elektromagnetické energie při indukčním ohřevu. Mnozí se obávali jeho škodlivého vlivu na zdraví člověka. Zjistilo se, že toto záření je v případech indukčních sporáků a varných desek zanedbatelné. A oproti třeba mobilnímu telefonu, se u indukční varné desky nepohybujete stále, čili je mimo minimální sílu záření zdravotní riziko velmi zanedbatelné. Pozor by si měli dát jen lidé s kardiostimulátorem. U nich asi indukce není to pravé ořechové.
Zdroj foto: Flickr.com
Autor: Pavla Jelínková