Bioodpad není záležitostí jen lidí bydlících v rodinných domech. Řešit jej musí i v bytových jednotkách. Jaké zde mají možnosti? Jen odhazováním bioodpadu do určených nádob na odpad, nebo i jiné? A lze vůbec v podmínkách bytu bioodpad řešit a následně nějak využít?
Určitě lze. Jak? Je to jednodušší než byste řekli. Stačí si pořídit žížaly a zabydlet je ve stylovém domku. Budete EKO, praktičtí a zároveň velmi styloví.
Kompost není dnes již pouhé místo na zahradě – ohraničené a zapáchající, proto zašoupnuté někde v rohu zahrady. Toto již není tak úplně reál. Ten je někde jinde. Kompost se dnes skladuje i vyrábí mnohem inteligentněji, lépe i estetičtěji – v kompostérech.
Ale jak kompostovat v bytě?
Lehce – se žížalami na bázi vermikompostování. To je typ kompostování využívající vlastnosti žížal. Jaké? No přeci přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo – vermikompost. Tak jako je určen na zahradu kompostér, je pro byt určen vermikompostér. A kam sním? Kamkoli – do kuchyně (nejpraktičtější, protože odtud se čerpá odpad do něj), na chodbu, na balkon, i do pokoje.
Jedinou podmínkou je dát žížalám optimální podmínky, což jsou teploty okolo 20° C a správná vlhkost substrátu. V zimě je ideální příliš jej neotvírat a zaizolovat, v létě naopak nemít umístěn na přímém slunci. Jen tak bude „výroba“ kompostu správná a nedojde k žádným závadám – přehřátí, či nadměrnému odpařování vody.
Co vše do vermikompostéru patří?
- všechny zbytky ovoce a zeleniny
- pečiva a vařených pokrmů
- potravinami znečištěný papír
- čajové lístky i sáčky
- skořápky od vajíček a ořechů
- zbytky pokojových rostlin a květin
- stelivo křečků a králíků
Při vermikompostování na zahradě lze ještě přidat pokosenou trávu, listí, větve, hobliny, piliny, kúru i popel ze dřeva. Naopak zcela nevhodné jsou zbytky masa, mléčné výrobky, tuky i zemina, která není pro žížaly vhodná.
A využití?
Je to vše de facto bioodpad, jež je jinak vyhazován a nevyužit. A je to škoda, vždyť tyto organické zbytky nejsou nevyužitelným odpadem, a lze z nich „vyrobit“ kompost. Ten je přírodním hnojivem, jenž můžete v bytových podmínkách využít k přihnojování pokojových rostlin, čímž navýšíte značně kvalitu zeminy, v níž je pěstujete.
Zdroj foto: Red58bill/en.wikipedia.org; Pinterets.com