Vydýchaný vzduch v interiéru způsobuje jeho obyvatelům mnohé obtíže. Patří k nim nejen bolesti hlavy, únava a nesoustředěnost, ale také vlhkostí vznikající plíseň na zdech. Jak tomu předcházet?
Větrání je důležitou a nedílnou součástí kvalitního fungování v bydlení. Jakémkoli. Jak v domě tak v bytě je čerstvý vzduch podstatou pro okysličení lidského organismu a jeho svěžest, a v neposlední řadě také účinnou obranou proti tvorbě plísní v příbytku.
Větrání je věda
Vyvětrat si příbytek vypadá jednoduše, ale není to jen o pouhém otevření okna. Znát správné zásady jak dobře a efektivně větrat, abyste byli zdraví, fit a váš domov bez škodlivých plísní, je užitečné. Zkrátka a dobře větrání je věda!
V zimě bez mikroventilačky
Mikroventilace je výborná v horkých obdobích, ale v zimě na ni zapomeňte. Protože jestliže v zimě takto větráte dlouhodobě, některé partie stěn se rychle ochlazují a vlhnou, z čehož vznikají plísně. Ani lidskému tělu dlouhý chlad z větrání nesvědčí. Je příčinou vzniku rýmy, prochlazení a revmatických obtíží. A do příbytku se vám dlouhým větráním dostává mnoho nečistot. Což je díky časté smogové situaci dnes aktuální.
Nárazově dva až třikrát denně
V zimě větrejte minimálně ráno a večer dokořán otevřeným oknem po dobu pěti minut. Takovýto způsob je efektivní z hlediska minimálního úbytku tepla, protože vzduch se sice ochladí, ale zdi a podlahy budou stále teplé. Rovněž doporučujeme v době větrání ztlumit topení a na počátku každé topné sezóny větrat vícekráte. Na jaře si čas větrání protáhněte na 10 až 15 minut, v létě na 20 až 25 minut, a na podzim zase dobu zkraťte na 15 až 20 minut.
I v létě na chvilku a se stíněním
Ano, čtete správně, ani v létě není vhodné mít stále okna dokořán. A jsou li navíc směřována na jižní stranu, zcela určitě si pořiďte nějakou stínící techniku – žaluzie, rolety či závěsy k zastínění proti slunci. Interiér se vám díky tomu natolik nepřehřeje a nevniká do něj zbytečné parno z léta.
Pro spánek více
Kvalitní a dobrý spánek si zajistíte častějším a opakovaným větráním ložnice na pár minut. Obzvláště v případech, kdy máte v příbytku hodně dobře těsnící okna. A i zde platí, že čím tepleji je, tím déle lze větrat a naopak, čím větší zima za okny, tím dobu větrání zkrátit.
Úvodní foto: Abudance/Flickr.com