Rok 2016 přináší novinky v realitách. Mimo jiných změn se mění i pravidla pro nájemníky. Změny jsou odrazem úprav v občanském zákoníku.
Novelizovaná úprava se týká služeb spojených s užíváním bytu zakotvených v zákoně č. 104/2015 Sb. a vyhlášce č. 269/2015 Sb. od 1.1.2016. Nová práva a povinnosti v sobě pojímají více nároků na samotnou osobu nájemníka v bytě. Dle nového předpisu bude mít „na triku“ údržbu do 100 Kč na m2 za celý rok. Také je zde konkrétně definováno, co je běžnou údržbou myšleno.
Definice běžné údržby
Nájemník by se měl v roce 2016 starat o docela dost věcí. Běžná údržba je novým právním předpisem definována jako udržování a čištění bytu včetně zařízení a vybavení, které se provádí obvykle při delším užívání.
V reálu je tím myšleno
- malování a oprava omítek
- čištění podlahových krytin
- čištění zanesených vodovodních odpadů (až ke svislým rozvodům)
- pravidelné revize a čištění vodovodních výtoků (a také zápachových uzávěrek, odsavačů par a digestoří)
Revize a certifikáty
Dále dostal nájemník za povinnost platbu oprav a certifikátů bytových měřidel. Čímž jsou míněna měřidla dle kterých se v bytě a domě počítají náklady na vytápění , spotřebu vody, případně i kontrolu funkčnosti hlásiče kouře a to včetně výměny zdroje. A tyto údržbové práce nesmí přesáhnout za rok více než 100 Kč za metr čtverečný.
Investovat do cizího, nebo do vlastního?
Otázka která se nabízí je, zdali tyto značné výhody pro pronajímatele se neodrazí ještě v jejich zvýšené snaze uvalit na nájemníky všechny opravy v bytě. A také jestli to není jeden z posledních impulsů pro nájemníky, volit raději své vlastní bydlení, kde mohou investovat údržbou do svého a ne do cizího.
Zdroj foto: Andeas/Flickr.com