A pokračujeme v našem povídání o vytápění domácností. Inspirace o typu a druhu vytápění je zde opět s dalšími položkami.
V minulém díle jsme zmínili kotle na uhlí, krby a krbová kamna a kotle na zemní plyn. Dnes budeme hovořit o dalších možnostech. Jaké to jsou?
- kotel na biomasu
- tepelná čerpadla
- elektrické přímotopné konvektory
- elektrokotel
Kotle na biomasu
Biomasou rozumíme dřevo, dřevní štěpku, pelety a obilí, přičemž nejčastější je kusové dřevo a dřevní odpad. Tento způsob vytápění se propaguje v současné době hlavně kvůli ekologickým aspektům – šetrnosti k životnímu prostředí , ale rovněž pro velmi nízkou cenu paliva. Je tedy jasné, že je to vytápění ekologické a příjemně bezobslužné s dobře regulovatelným provozem i zapojením kotle do stávajícího topného systému. Ovšem údržba je náročnější – musí se vynášet a likvidovat popel a čistit pravidelně jak kotel, tak komín.
Velkou nevýhodu vidíme v prostorách pro skladování paliva, kdy je nutný větší a suchý prostor. Cena pořízení činí dle typu u kotle na dřevo cca 25 000 Kč, u zplynovacího kotle na dřevo 35 000Kč a u automatického kotle na štěpku, pelety nebo obilí až 55 000 Kč. Životnost kotlů na biomasu se pohybuje okolo 15 let. Příjemně nízké jsou roční náklady na vytápění, které činí u dřeva jen 8 000 Kč, u dřevních pelet dvojnásobek, u rostlinných pelet pak necelých 10 000 Kč a u obilí také tak.
Tepelná čerpadla
Fungují na bázi odebírání velkého podílu energie z okolního prostředí a tu zbývající berou z elektrické energie pro pohon kompresoru. Již srovnání s elektrokotlem vykazuje jen třetinovou spotřebu elektrické energie, a tak je tepelné čerpadlo považováno za velmi úsporný zdroj vytápění. Značnou výhodou je také nízký náklad na provoz s bezobslužností a bez nutnosti komínu. Nevýhodu vidí uživatelé ve vysoké ceně pořízení, která činí u čerpadla na bázi vzduch – voda cenu od 150 000 Kč výše a u čerpadla na bázi země – voda až 300 000 Kč. Rozpočet mohou navýšit i požadavky na topný systém dle druhu zdroje jsou někdy nutné vrty, či zemní kolektory. Údržba je minimální, a životnost je srovnatelná s ostatními možnostmi vytápění, když činí cca 20 let.
Elektrické přímotopné konvektory
Toto vytápění je tou nejjednodušší a nejlevnější možností. Přímotopy mají snadnou regulaci teploty v jednotlivých místnostech, ale nepatří zrovna k neekologičtějšímu způsobu vytápění. Přímotopy jsou téměř bezobslužné, jsou jednoduché k instalaci a lze s nimi díky regulovatelnosti velmi ušetřit. Za nevýhodu lze považovat nutnost dostatečné velikosti přípojky a hlavního jističe a počítat s vyšší platbou za elektřinu. Cena pořízení jednoho přímotopu činí cca 3000 Kč a roční náklady na vytopení celého interiéru 35 000 Kč, když životnost přímotopu je 10 let s minimálními nároky na údržbu.
Elektrokotle
Stejně jako elektrické přímotopné konvektory nepatří k neekologičtějšímu způsobu vytápění díky výrobě elektřiny z tepelných a jaderných elektráren. Jeho nespornou výhodu je jednoduchost kotle, využití nízkého tarifu elektrické energie, tichý a bezobslužný provoz s dobrou regulací bez nutnosti komínu. Opět je ale zapotřebí dostatečná velikost přípojky a hlavního jističe a počítat s vyššími platbami za elektřinu a nutným prostorem pro zásobníky u akumulačního vytápění. Cena za pořízení u přímotopných kotlů se odráží od 16 000 Kč, u akumulačního kotle s nádrží okolo 60 000 Kč. Roční náklady na vytápění činí cca 30 000 až 36 000 Kč, s minimálními nároky na údržbu a životností do 15 let.
Zdroj foto: Yasmine/Flickr.com