V posledních letech se česká panelová sídliště i celá řada rodinných či bytových domů proměnily k nepoznání. Je to díky jejich celkové rekonstrukci a v hlavním případě zateplení fasády. Nejčastěji se zateplují právě obvodové zdivo, díky kterým se dělá nová fasáda, která plní nejen funkční vlastnosti, ale také vlastnosti estetické. Ale co když je udělaná špatně?
Zateplením se ušetří
Klíčovým krokem, proč majitelé nebo společenství vlastníků přistupují k rekonstrukci panelového domu nebo bytového domu, je zmenšení ekonomických ztrát, které kvůli nefunkčnímu obvodovému plášti a dalším částem domů jsou velmi znatelné. Ovšem, aby se finanční investice vrátila co nejdříve a v maximální možné míře, je potřeba se vyvarovat častým chybám.
Chyby v zateplení v číslech
V České republice je zateplení více jak 200 tisíc rodinných domů a bohužel až v polovině případů jsou zateplené špatně. Hlavním důvodem je, že ačkoliv se majitelé rozhodli investovat do zateplení, stále na něm šetří a výsledné menší náklady nejsou takové, jaké by mohly být.
Češi, kteří zateplili svůj dům stejně zaplatí až o tři čtvrtě miliardy korun víc, než by tomu bylo, kdyby bylo zateplení udělané správně a bez chyb. Kvůli možnému ušetření nákladů, tak není maximálně využit potenciál tepelné izolace.
Nejčastější chyby při zateplování fasády
Chyb, kvůli kterým není využit maximální potenciál úspor, je celá řada. Začíná to od výběru správného materiálu a jeho vlastností, přes výběr realizační firma až po správně připravená podklad. Ovšem mezi nejčastější chyby patří:
- částečné zateplení
- špatný výběr materiálu
- nedodržení technologických postupů
- chyby při koncové úpravě
Částečné zateplení
Základní a zásadní chybou je zateplení pouze jedné, dvou nebo tří stran. Částečné zateplení nemůže zajistit úsporu, pouze se nežádoucí jevy, jako jsou plísně, tepelné mosty a vlhkost, přesunou na jiné místo. Pokud nelze zateplit celý domů, je nalepený na jiný dům, je dobré zvolit kombinaci vnějšího zateplení se zateplením vnitřním.
Správný materiál
Celková životnost a jejich výsledná funkce na celé řadě kompozitů, které se doplňují při současném spojení a vytváří tak jednotlivé celky. Jestliže dojde ke snížení účinnosti jednotlivých složek, je tak automatický dané, že se sníží celková životnost i výsledná kvalita celého zateplovacího systému.
Je tak velmi důležité vybírat správné materiály, v ideálním případě vybírat pouze z certifikovaných zateplovacích systémů. Výrobci, kteří nabízejí certifikované systémy každoročně provádějí nejrůznější zkoušky, prověření, aby byla zajištěna nejlepší ochrana fasády domu, úspora tepla, funkčnost, životnost a krásný dlouhotrvající vzhled domu.
Materiál musí dosahovat určitých parametrů:
- rovinatosti
- objemové hmotnosti
- tuhosti
- tloušťky
Správné postupy
Maximálních výsledků bude dosaženo pouze při dodržování daných a vyzkoušených technologických postupů. Je potřeba dokonale znát materiál se, kterým se pracuje. U některých materiálů dochází při působení přímého slunečního záření k úbytku stěrky. Ta se pak rychleji drolí a ničí. Důležité je tak zastínění lešením.
Proto je velice důležité vybírat firmu, která má potřebné školení a znalosti s vybraným zateplovacím systémem. Bude dokonale znát veškeré technologické postupy a její páce tak bude kvalitní.
Konečné úpravy
Kvalitní materiál a jeho správná aplikace ještě nezajišťuje úspěšné zateplení. Závěrečná úprava je velmi důležitá. Je nutné, aby byly zajištěny dostatečné přesahy síťoviny, které vyztužují základní stěrkové hmoty.
Pozornost by měla být věnována, také výběru odstínu omítky. Nedoporučují se syté odstíny, které nemají schopnost odrážet světlo ze svého povrchu. Může tak dojít k přehřívání výztužné vrstvy s omítkou. Může pak docházet k prasklinám a celkovému zničení zateplovacího systému.
Za informace k tomuto článku děkujeme společnosti MIRAS – zateplování domů Plzeň.