Solární nemusí být jen panely na střechu k výrobě elektřiny či k ohřevu vody pro domácnost. Solární zařízení můžete užívat i na zahradě – třeba solární osvětlení zahrady ve formě různých lampiček, anebo v horkých nech přijde velmi vhod solární sprcha – a nejen k bazénu!
Ano, solární sprcha je prima nápad, který se hodí nejen v horkých letních dnech k umytí a osvěžení, a nemusíte ani mít na zahradě bazén, i když k němu je tato sprcha hodně praktická.
Sprcha přímo solární
Již přívlastek solární dává znát, že se nejedná o obyčejnou zahradní sprchu, ale velmi ekologický zdroj teplé vody. Když samotnou zahradu doplníte solární sprchou, máte vystaráno o zahradní venkovní zdroj k umývání i osvěžení v létě.
Solární sprcha u bazénu
Pro vstup do bazénu je vhodné se vždy předtím osprchovat. Snižuje se tím markantně podíl nečistot zanesených do bazénu, a tím pádem i četnost čištění a využití bazénové chemie. Se sprchou před koupáním v bazénu si usnadňujete samotnou péči o bazén. A se solární sprchou je to bezplatné a ekologické zároveň.
Jak to funguje?
Solární sprchy mají různý design a provedení, a tak u některých solárních sprch je zásobníkem vody tělo a u jiných základna, či podstavec. Zásobník na vodu je tím pádem různě velký a pojme tak odlišné množství objemu vody. Tato voda se zahřívá slunečním zářením, a v hodně horkých dnech může její teplota dosáhnout až 60°C. To není vůbec špatné, co říkáte? Navíc některé solární sprchy mají i mísící baterie, díky nimž si regulujete a mícháte teplotu dle svých potřeb.
A co je na výběr?
Solární sprchu můžete mít pevnou nebo přenosnou. Pevná je přišroubována či jinak ukotvena k pevnému povrchu, jímž může být jak dlažba, tak třeba dřevěná podlaha, či jen patník z betonu v travnatém porostu. Přenosné mají tu výhodu, že jimi lze manipulovat a přemisťovat je. Ty mívají zásobník na menší objem vody, než pevné solární sprchy a jsou vybaveny spirálovým absorbérem, přičemž bývají konstrukčně jednodušší. Materiálem, který se nejvíce využívá na solární sprchy je hliník, plast a u některých sprch jsou její části či prvky chromované, někdy i v kombinaci s dřevem .
Na kolik to přijde?
Solární sprchy nejsou nijak finančně náročnou investicí, a cena se odvíjí od objemu zasobníku vody, materiálu z něhož je vyrobena a samozřejmě dle výbavy, kterou sprcha má. Cenová relace se tudíž pohybuje u jednoduchých kousků od 1800,– do 4000,– Kč, přes ty sofistikované okolo 5000,– až 7000,– Kč až po ty opravdu luxusní v rozmezí 7 000 až 15000,– Kč.
Kam s ní?
Umístění sprchy dobře zvažte, obzvláště budete li si pořizovat pevnou variantu. Ideální místem pro solární sprchu je ta část zahrady kam dopadá nejvíce slunečních paprsků, ale zároveň to není větrné místo. Pak máte k dispozici teplou vodu po celý den a to od jara až podzimu. Ukotvení ani napojení na vodovodní řad není nic složitého.
Úvodní obrázek: BarryJohnson/Flickr.com