Pokračujeme v našich radách a tipech, jak na hypotéku. Přinášíme druhu pětku rad tipů.
A jsme u šesté až desáté položky z našeho rádce. Pamatujte, že patří pospolu k sobě s těmi z předchozího článku, jelikož na sebe jednotlivé tipy navazují, a všech deset pohromadě je součástí celého procesu vyřizování a získání hypotéky.
Úvěrová smlouva a čerpání úvěru
Tuto smlouvu si dobře před jejím podpisem prostudujte. Celou a všechno, spolu s všeobecnými obchodními podmínkami! I v renomované bance se může stát, že dokumenty obsahují nějaké chyby, či nelogické formulace a pasáže. Proto je zapotřebí si vše důkladně pročíst a prostudovat, abyste se vyhnuli komplikacím naplnění závazků a při čerpání úvěru.
Splátky a mimořádné splátky
Hypoteční úvěr je vždy dlouhodobý závazek, většinou počítaný na desítky let. A tak je téměř jisté, že se vaše životní podmínky se budou v čase měnit. Může se tak s tát, že budete chtít využít mimořádných splátek, či splacení úvěru předčasně. Během fixace úrokové sazby ale málokterá banka umožní splacení celé části úvěru, pouze jeho část. A ta je zpoplatněna sumou za možnost mimořádných splátek, nebo změnou úrokové sazby k horšímu. Splacení po konci fixace úrokové sazby nestojí většinou nic, případně jen nízký administrativní poplatek. Z těchto důvodů je důležité si úrokovou smlouvu velmi dobře prostudovat než ji stvrdíte podpisem.
Pojištění nemovitosti
Je důležité a doporučujeme jej všem. Jak již bylo zmíněno v předchozím bodě, úvěr je závazkem na mnoho let. A během doby se může stát cokoli, co ovlivní váš život. Banky díky tomu nabízí rizikové pojištění, přičemž jeho podmínky jsou u každé banky dost rozdílné, jen pojištění nejvážnějších rizik je shodné. K tomu některé banky nabízejí pojištění proti platební neschopnosti, což pokrývá dlouhodobou pracovní neschopnost či ztrátu zaměstnání. Zřízení pojištění dává výhodnější úrokovou sazbě hypotečního úvěru
Prostudujte si konkrétní pojistné podmínky
Ano, znovu zdůrazňujeme, že nejen úvěrová smlouva spolu s obchodními podmínkami, ale i pojistné podmínky daných produktů – rizikového pojištění a pojištění neschopnosti splácet, je nutno prostudovat, abyste předešli zamítnutí pojistného plnění v případě nějaké události. Je důležité vědět, co vše je pojištěno a za jakých podmínek. Určitě by neměla být důvodem sjednání pojištění sleva na úrokové sazbě, ale skutečně rozvážné rozhodnutí pokrýt možná rizika v dalších letech splácení úvěru.
Úschova financí
Při koupi nemovitosti je nutné zvážit předání financí při sjednání úvěru. Zde máte možnost advokátní nebo notářské úschovy, či využití služeb realitní společnosti nebo banky. To eliminuje obavy z nedodržení závazku jednoho z aktérů transakce – prodávajícího či kupujícího. Tyto dvě strany jak kupující, tak prodávající, mají své vlastní důvody k jisté zdravé nedůvěře, jelikož jsou to povětšinou osoby, které se nikdy předtím nesetkaly, neznají se a setkávají se jen v rámci této transakce – předávní peněz při prodeji či koupi nemovitosti. Realitní kancelář, advokát, banky a notáři toto riziko vymezí na nulu.
Hypomakléře ano či ne?
Vždy si zvažte, zdali využít speciality dané banky, v níž si sjednáváte úvěr, anebo nezávislého hypomakléře, který má všeobecný přehled napříč finančními institucemi nabízejícími hypoúvěry, přičemž v jeho silách a zájmu je, vybrat vám tu ideální instituci a banku pro vás, sjednat vám výhodnou úrokovou sazbu a další podmínky. To vám hypospecialista jedné banky nenabídne, ostatní jsou pro něj konkurence. Proto jednoznačně doporučujeme nezávislého specialistu na hypotéky.
Úvodní obrázek: ScottMaxwel/Flickr.com