Je mnoho případů, kdy si dokážete poradit sami, ale hypotéka mezi ně nepatří. Zde je nejrozumnější se obrátit na odborníky.
Pozitivní je, že v dnešní době jsou banky při schvalování hypotečních úvěrů opatrné. Ať již si některé předběžné úkony řešíte sami, zůstává, že vždy se hypotéka schvaluje v bance. Tudíž je v jejím zájmu, aby celý schvalovací proces dopadl dobře.
Máme pro vás deset primárních rad, či tipů, které vám při vyřizování hypotéky mohou pomoci. Dnes vám přinášíme první pětku.
Vybírejte nemovitost rozumem
Nikdy se nenechejte zatlačit do nějakých zbrklých a rychlých rozhodnutí při prohlídce a koupi nemovitosti. Nenásledujte tedy emoce, ale vždy rozum a rozvahu. Na nějaké řečí o tom, kolik zájemců o danou nemovitost čeká na prohlídku neberte ohled, to jsou běžné „prodejní“ řeči makléřů i prodávajících. Vždy si důkladně nemovitost prověřte po technické i po právní stránce. Tedy vždy řešte, zdali je nemovitost v dobrém technickém stavu a jestli u ní nejsou omezena vlastnická práva. Je dobré využít veřejný katastr nemovitostí a zkontrolovat vlastnická práva v něm, anebo využít právních služeb právníka specialisty na nemovitosti.
Mějte k dispozici nějaké vlastní zdroje
Zcela určitě je ideální mít něco našetřeno, tedy mít své vlastní zdroje ke koupi nemovitosti. Ano, jsou hypotéky, u nichž lze kde vše hradit splátkami, jsou to tzv. 100% hypotéky, u nichž žádné vlastní zdroje mít nemusíte. Takovou poskytují některé banky a půjčují do 100 % zástavní hodnoty nemovitosti, což je hodnota stanovená znalcem nemovitosti a potvrzená bankou. Tato zástavní hodnota nebývá stejná jako kupní cena, ale může být nižší, přičemž vyšší není nikdy. U 100% hypoték jsou vyšší úrokové sazby, než v případech, kdy je hypotéka 80 či 70 % ceny nemovitosti a zbylou část hradíte svými prostředky. U 100% hypoték také musí být vyšší bonita klienta, a jsou poskytnuty je za určitých podmínek.
Co je bonita a jak na ni?
Bonita je solventnost, kreditbilita a schopnost dostát svým závazkům a banky ji kontrolují, přičemž chtějí znát zdroj a výši příjmů klienta, a to ověřují. A ne všechny peníze banka uzná jako příjem. Za příjem je považována mzda, při pracovním poměru na dobu neurčitou, ne ve zkušební době či výpovědní lhůtě. U podnikatele je hodnocení těchto příjmů u některých bank velmi rozdílné. Některá je uzná v plné výši a jiná nikoli. Musíte tedy hledat, která k tomu jak přistupuje.
Úrokové sazby
U úrokových sazeb hypotečních úvěrů je důležité vědět, že nejnižší úroková sazba nemusí být tou nejideálnější. Nenechte se nejnižší sazbou zviklat ani nalákat. Protože vždy je nízká úroková úroveň něčím podmíněna – např. zřízením a užíváním účtu u banky, zřízením nějakého pojištění, vyloučení mimořádných splátek, atp. Doporučujeme vždy porovnat, zdali s nižší úrokovou sazbou ušetří, či na dalších nákladech nakonec neprodělá.
Schválení úvěru
Nenechejte se z médií přesvědčit, že samotné schválení úvěru je krátkým a jednoduchým procesem, není tomu tak. Samotný proces schvalování úvěru je o spolupráci a předání požadovaných dokumentů (originály, kopie, ověřené kopie) bance. Takže říci jak dlouho schválení trvá, je těžké. Ale cca se 2–3 týdny počítat musíte zcela určitě.
A příště se těšte na druhou pětku z desítky našich rad!
Úvodní foto: Mortage/Flickr.com