Pokračování o přírodních zahradách je tu. Jsou to zahrady, které jsou v současnosti velmi oblíbeným typem uspořádání zahrad. Mají své neotřelé kouzlo a patří k pestrým a rozmanitým odpočinkovým zónám, které lze mít hned za dveřmi. Co byste o nich měli ještě vědět?
Co by měly přírodní zahrady obsahovat?
Rostliny
Prvotní je nahrazení exotických rostliny jejich původním druhem, který je v místním měřítku obvyklý, přičemž ekologická hodnota zahrady se navyšuje tím, čím je větší rozmanitost těchto rostlin. Takové rozložení a typy rostlin přitáhnou mnoho živočišných obyvatel, k nimž budou patřit i užiteční pomocníci pro přírodní zahradu zahradu. Vhodné osázení rostlin v určitých stanovištích, znamená i podstatnou úsporu času, práce i peněz. Výsadba přizpůsobená stanovišti je méně náchylná vůči nemocem a škůdcům a také má oproti exotickým rostlinám menší nároky na vodu, údržbu a ošetřování.
Trávník a louka
V každé zahradě jsou části s nakrátko udržovanou trávou, jsou to ty určené ke hraní, grilování, opalování, poležení, ale i cestičky. Zde je vhodný rozmanitý bylinný trávník s pestrou florou. K přírodnímu vzhledu zahrady velmi podstatně přispěje květinová louka, která obsahuje planě rostoucí květiny. Ty jsou základem a zdrojem potravy pro mnoho původních živočišných druhů. Zde je možno zapojit fantazii, a vytvořit dle rozložení a umístění zahrady klasickou louku, malý ostrůvek lučních květin v trávníku, atp.
Strukturální řešení
Přírodní zahrada by měla být strukturou vyřešena tak, aby vyhovovala konkrétním přáním obyvatel, a stala se jejich malým zeleným rájem. Pro každý druh přírodní zahrady lze najít tu jedinečnou a správnou kombinaci rostlin. Postačí jen zapojit fantazii.
Vodní akcenty a prvky
Voda je život, to platí všeobecně a pro přírodní zahradu obzvláště. Zahradní jezírka, a´t už malá, či větší, jsou zdrojem dalšího rozměru zahrady, propůjčují jí určitou kvalitu navíc.
Základními prvky přírodní zahrady jsou
- živý plot z planých keřů
- luka a trávy
- koutek s kouskem divočiny
- zvláštní stanoviště – pro hmyz, včely, ptáky, motýli, atp. Například hromada dříví, pařezy a staré stromy slouží včelkám, broukům, lasičkám, netopýrům, a ptákům. Hromady kamení, či suché zídky zase vyhledávají žáby, někteří ptáci, brouci a pavouci, plazi a ještěrky. Mokřady a zahradní vodní prvky jsou útočištěm mnoha ohrožených druhů fauny.
- květiny a trvalky
Příroda na dosah
Přírodní zahrada je takový zelený obývací pokoj, který skýtá komfortní zónu pro člověka tak nějak navíc. A díky rostlinám a jejich obyvatelům se denně proměňuje a tepe životem. Neocenitelná ve své pestré přírodní podobě.
Uspořádání zahrady
Utváření zahrady v současné době nemá žádná omezení. A soukromé zahrady jsou ukázkou o představa požadavků na život jejích uživatelů. Proč si tedy nepořídit kousek svého osobního přírodního ráje?
Úvodní obrázek: Heligan/Wikimedia.org