Schody jsou nedílnou součástí domů a patří ke klíčovým prvkům bydlení. Jednak proto, že musejí být vkusné vzhledem k provedení a stylu domu, či interiéru, v němž se nacházejí, a jednak proto, aby byly pro domácí obyvatele nejen pohodlné, ale také bezpečné.
Schody a schůdky jsou ve převážné většině případů dělícím prvkem mezi odlišnými zónami, a to ať již máme na mysli dělení exteriéru od interiéru, anebo pomyslné rozdělení určitých částí interiéru – tedy domu či bytu.
Oddělení zón i pouhý designový prvek
Schody do domu dělí ulici od domova a obytné domácí půdy. Schody do patra v domě dělí obytnou společenskou zónu od té klidové, spací či pracovní. Avšak schody však mohou být i určitým designovým rozčleněním interiéru, což bývá u nízkých, širších schodů, o několika málo stupních převážně dvou až tří.
Co mají společné?
Společným ekvivalentem všech druhů schodů je fakt, že musejí být
- pohodlné a bezpečné
- kvalitně provedené a zpracované
- s minimální údržbou
- trvanlivé, stabilní a také nehlučné
Venkovní versus interiérové
Venkovní schody musejí být vyrobené z materiálu, který nepodléhá povětrnostním vlivům, tedy vlivům počasí. Jejich jednoznačnou preferencí je tedy odolnost materiálu a bezpečnost. Venkovní schody by neměly zcela jistě klouzat, a to ani za sucha, ani za mokra. Neměly by rovněž být příliš strmé, ale ani příliš nízké. Ani po jednom typu se totiž dobře nestoupá. Venkovní schody do domu či bytu by neměly být nestabilní, tedy málo ukotvené, a s rizikem pádu či zřícení se.
Stejně tak interiérové schody vyžadují určité zpracování a provedení. Samozřejmý je kvalitní materiál již, však nemusí být větru a vodě odolný jako u schodů venkovních. Také zde platí pravidlo snadné údržby, stejně tak jako že z bezpečnostních důvodů nesmějí klouzat, nebo být pokryty neuchyceným kobercem pokrývkou, či smýkajícími se předložkami. Tyto schody jsou takříkajíc na ráně, a proto vyžadují opravdu precizní zpracování a ukotvení, přičemž by měly jak materiálem, tak stylem provedení ladit s interiérem i vybavením prostoru.
I schody mají pravidla
I schodiště mají svá pravidla, tedy mají předepsán svůj rozměr, tvar i statiku, to vše vzhledem k typu daného schodiště.
- Každý jednotlivý schod tvoří stupnice a podstupnice. Stupnice je vodorovná nášlapná část a podstupnice je svislá část.
- Některá schodiště jsou charakteristická absencí podstupnice, což bývá především u interiérových schodů, které evokují vzdušnost v prostoru.
- Všechny stupně schodů mají mít stejnou výšku a hloubku. Obojí se měří z průměrné délky kroku, tedy cca 15–18 cm výška a 25–30 cm hloubka schodu.
- I na šířku předpisy pamatují. Proto průchozí šířka schodiště uvnitř interiéru je dána na minimálně 60 cm, zábradlí má pak dánu minimální výšku 90 cm nad hranou každého schodu.
Úvodní obrázek: GordonHemsley/Flickr.com