Falešná maringotka, symbol americké nižší třídy, budka pro samotáře, bláznivá alternativa holandských, francouzských a anglických podivínů – to je jen několik málo přízvisek, které si domy na kolech vysloužily u příznivců masivních stavebních základů a milovníků studených podsklepení s kotelnou a úložištěm na dřevo. Je sice pravda, že domy na kolech nemohou plně nahradit okálové vily na Ostravsku či renovované mlýny ve Středočeském kraji, na druhou stranu domy na kolech těmto stavením ani konkurovat nechtějí.
Domy na kolech nabízejí velice komfortní náhradu rekreačních chat, menších domků k přechodnému, mobilnímu bydlení a je také zajímavá možnost využití jako malé provozovny či kanceláře. Mobilní dům je opatřen ocelovým podvozkem s malými koly, výsuvnými podpěrami a odnímatelným klasickým závěsným zařízením za osobní automobil, což umožňuje jeho rychlou mobilitu na krátkou vzdálenost – tedy není pevně spojen se zemí. Díky tomu nepotřebujete stavební povolení, vlastně jenom parkujete. V případě pevného spojení mobilního domu se zemí či připojení na inženýrské sítě je potřeba podat ohlášení o umístění, příslušnému stavebnímu úřadu.
Mobilní domy na kolech v ČR
V počátcích éry domů na kolech v ČR se objevovaly hlasy, že pro české prostředí nejsou mobilní domy vhodné pro trvalé bydlení, a to jak po stránce dispoziční, tak estetické. Tyto hlasy jsou však dnes již v menšině a obliba těchto domů v posledních letech stoupala přímou úměrou s poměrem cena-kvalita dnešních klasických zděných domů. Domy na kolech tak jsou dnes určeny k rekreačnímu, přechodnému i trvalému bydlení.
Nejvíce domů na kolech najdeme v kempech a osadách, na soukromých pozemcích, a hlavně tam, kde je omezena pevná výstavba. Na rozdíl od karavanů*** jsou však **domy na kolech větší a prostornější, plně zařízené moderním nábytkem v běžné velikosti a přitom stále na kolech, kdykoli připraveny k přesunu (stěhování, prodej, zátopové oblasti atd.). Mobilní domy nabízejí komfortní bydlení, plně srovnatelné s běžným bytem. Vybavení většinou zahrnuje sedací soupravu, jídelní kout, nábytkovou stěnu, kuchyňskou linku, sporák s troubou, lednici, dvojlůžko, skříně, umyvadlo, sprchový kout i WC, častá je i plynový krb.
Ceny domů na kolech se liší podle typu, velikosti i výbavy. Nejlevnější domy na kolech se dají pořídit od devadesáti tisíc korun, nové celoroční od čtyř set tisíc, velké luxusní za milion i více. Na financování se nedá použít úvěr ze stavebního spoření, možný je však leasing nebo spotřebitelský úvěr.
zdroj: http://www.marvel-mobilnidomy.cz, http://www.bivakhouse.cz, http://www.mobilehomes.lv, http://www.zastreseno.cz, http://www.campingfrymburk.cz, http://www.i-bazar.cz, http://bydleni.idnes.cz