Všimli jste si, že se vám v rohu místnosti nebo u parapetu objevila zelená, hnědá nebo černá skvrna? Pravděpodobně se jedná o plíseň. Musíte velmi rychle zakročit nebo se bude šířit všude. A také se držet několika pravidel, aby se už poté víckrát neobjevila.
Může se objevit nepozorovaně a všude
Plísni se nejlépe daří tam, kde je vlhko. Vyskytuje se ve starých domech, které mají tlusté zdi. Ale objevit se může v nových domech, které mají špatnou izolaci, často se objevují také v zimě a v přízemních bytech, pod kterými je sklep nebo naopak v bytech pod střechou.
Prevence je základ
Nejlepší způsob, jak se plísni zcela vyhnout je větrání a v zimě topení. Nevětrejte ovšem pokud prší, potom to nemá cenu. Nedávejte nábytek až ke zdi. Nechte mezi stěnou a nábytkem pár centimetrů místa, aby mohla zeď dýchat. Pokud dodržíte těchto pár rad, neměla by se plíseň ve vašem bytě objevit.
Co dělat, když se již objevila?
Jestliže jste již nějaký ten různobarevný flíček na zdi nebo jinde zaregistrovali, není nutné panikařit. Plísně se dá celkem jednoduše a rychle zbavit. Je nutné ji ovšem zastavit v zárodku.
Jednou z možností je oškrábání omítky, ale to je zbytečně zdlouhavé. Musíte totiž oškrábat podstatně větší kus, než jaký je postižený plísní. Ta může být totiž rozšířená do okolí, i když na první pohled to není patrné. Odrýpnutí nebo odloupnutí pouze plísně je k ničemu.
Mnohem jednodušším způsobem, jak se plísně zbavit, je použít desinfekční prostředek určený nejlépe přímo proti plísni. Tyto prostředky se prodávají v nádobce s rozstřikovačem. Takže stačí postižené místo pořádné postříkat a samozřejmě i pár centimetrů okolo, aby bylo jisté, že jste zničili všechno. Plíseň většinou zmizí sama, pokud ne, stačí ji jen setřít houbičkou. Tyto desinfekční prostředky je nutné nechat nějakou dobu působit. Jejich vůně není zrovna vábná, takže než se místnost bude moci znovu obývat, je nutné ji opravdu pořádně vyvětrat.
Úvodní fotka: tapescraper/flickr.com