K čemu je vlastně skleník?
Uvnitř skleníku se za pomoci slunečního záření vytváří teplo, které nás nic nestojí. Tedy pokud se nerozhodneme pro vytápěný skleník, tam už samozřejmě nějaké náklady vzniknou. Skleník je dobrý k pěstování rostlin, které potřebují vyšší teplotu, než je běžná v naších končinách (tropické orchideje, sukulenty…). Ale můžete samozřejmě pěstovat i obyčejnou zeleninu a ovoce jako jsou rajčata, okurky, papriky, melouny… Díky teplu rostliny rostou rychleji, neprší na ně (některé to nemají rady), úroda je chráněná před slimáky, ptáky atd.
Skleník pro zdraví
Zelenina či ovoce, které si vypěstujete doma, je mnohem lepší než kupované produkty. Domácí obsahují více vitamínů a dalších prospěšných látek než ovoce a zelenina ze supermarketu. Také nemusíte jíst žádné chemické látky. Navíc jsou téměř zdarma, v množství, které si sami zvolíte a vždy po ruce.
Jaké existují skleníky?
Můžeme je rozdělit podle konstrukce na: ocelové, plechové, hliníkové, plastové nebo dřevěné.
Nejdéle vydrží hliníkový. Konstrukce je lehká, nepotřebuje žádnou údržbu. Je ale poněkud dražší. Plastový skleník je také trvanlivý a má dobré izolační vlastní. S pevností konstrukce je to o něco horší. Dřevěný skleník zase potřebuje údržbu. Konstrukce je pevná a odolná, ale musíte volit dražší materiál jako je např. cedr.
Čím ho zakrýt? Máte opět několik možností. Můžete vybrat klasické sklo, které nejlépe propouští světlo. Volte takové, které má tloušťku aspoň 4 mm, aby se zamezilo rozbití kroupami. Pro vytápěné skleníky není příliš vhodné kvůli špatným izolačním vlastnostem. Volte proto polykarbonát nebo akryl. Dobře izolují, ale světelná propustnost je menší (stejně tak životnost). Na druhou stranu nehrozí jeho rozbití a je to velmi lehký materiál.
Kdy a kde?
Nejlepší doba pro začátek prací na zahradě včetně pořízení zahradních staveb je přelom zimy a jara. Skleník umístěte na co nejslunnější místo (pokud bude slunce příliš silné lze svit regulovat vápenným nátěrem či rákosím). Jestliže máte skleník převážně na pěstování zeleniny a ovoce v letních měsících nasměrujte ho severojižním směrem. Pozor také na vítr, ten ochlazuje vnitřní prostor skleníku. Nikdy nestavte skleník ke zdi, ale do volného prostoru.
Úvodní obrázek: Victor Zapanta/flickr.com