Letní období s sebou každoročně přináší i parné dny. Za okny je výheň, jakýkoli pohyb je únavný. Potíme se a máme nadměrnou žízeň. Jak předejít horku v bytě či domě?
Vychytávky v akci
Najít ten správný a vhodný způsob právě pro váš byt či dům je složité, ale jde to. Postačí pár vychytávek a bude u vás doma dobře. Jakých vychytávek? No třeba nastavit si správné stínění, využít klimatizace či větráku, dodržovat pitný režim a ochlazovat organismus.
Předně připomeneme stokrát omílané a velmi efektivní skutečnosti o ochlazení lidského organismu:
- raději vlažná nežli studená sprcha
- spíše nápoje neslazené
- tekutiny pokojové teploty a nikoli ledové
Ale jak na ochlazení bytu a domu?
Zcela jednoduše a účinně. Vhodně ochladit vzduch si můžete zcela jednoduchým způsobem – napuštěním vany vodou na několik centimetrů. To způsobí její odpařování a teplota v bytě a domě se sníží. Další možností je správné stínění – žaluziemi, závěsy či roletami, které určitě má efekt, obzvláště v parném poledním čase. Stínění nedovolí horku vstoupit do vašeho domova zůstane pěkně venku, kde budou teploty o několik stupňů vyšší než uvnitř.
Značnou úlevu si lze dopřát postřikem vlažnou vodou – ručně či z rozprašovače. A navíc v bezpečí domova můžete odložit téměř všechno oblečení a chodit hodně na lehko. A co se jídelníčku týče, volte raději lehké a studené pokrmy. Ona stejně ve vedru chybí chuť na těžké a horké jídlo.
Využití techniky
Tzv. technické chlazení může být u rodinných domů hodně náročné, ale zateplení fasády má v dlouhodobém měřítku svůj účel – v létě nepustí dovnitř horko, v zimě zase chlad. Nejen pro komerční prostory, ale i pro domácnosti dnes je vhodné ochlazování prostoru klimatizací. Existují cenově dostupné varianty, vhodné pro domy a byty. A takový ventilátor má také něco do sebe a patří k levné alternativě chlazení interiéru
Pevná klimatizace
Do bytů a rodinných domůžou dnes k mání klimatizace s jednou venkovní jednotkou, jež je propojena vnitřní jednotkou do každé místnosti. Tento typ klimatizace pracuje na bázi cirkulace. Z kompresoru ve venkovní jednotce je vytlačována chladící směs do jednotlivých vnitřních jednotek. Proudící vzduch je touto chladicí směsí ochlazován a veden ventilací do místností.
Tyto klimatizační jednotky se odlišují
- výkonem chlazení
- hlučností
- stupněm automatiky
- nastavením teploty
- ovládáním a funkcemi
Bez instalace a mobilně
Bydlíte-li v pronájmu, nebo nechcete nic instalovat, je vhodnější mobilní klimatizace. Ta je přenosná z jedné místnosti do druhé. Mobilní klimatizace postrádá vnější jednotku a vlastní cirkulaci chlazení si zajišťuje sama.
Lehká a levná varianta
To jsou ventilátory. K mání jsou stropní, stolní a stojanové v různých velikostech i provedeních. I ony mají odlišný výkon, funkce a ceny, které se pohybují od 500 do 5000 Kč. Činnost ventilátoru efektivně vzduch ochladí, jen není dobré je používat v místnosti s otevřeným oknem. Tím se efekt ochlazení prostoru ruší, protože dovolíme horkému letnímu žáru vstoupit dovnitř.
Úvodní obrázek: E.Dronkert/Flickr.com