V současné době je čím dál více upřednostňováno ekologické bydlení, hlavně kuchyně. Tedy takové bydlení a kuchyně, v nichž můžeme nejen ušetřit, ale zároveň být šetrní k životnímu prostředí. Pořízení energeticky úsporných spotřebičů, správného nábytku a podlahovin můžeme v dlouhodobém a konečném důsledku velmi ulevit naší kapse.
Myslet ekologicky
Ekologie je biologická věda, jež se zabývá vztahem organismů, prostředí a jejich vzájemného působení. Vědní obor se obecně zabývá platnými ekologickými principy, přičemž dnes se pojmem ekologie myslí rovněž ochrana životního prostředí, a také výzkum a výroba ekologicky šetrných produktů.
Ekologie bydlení
V kontextu ekologie existuje ekobydlení. Zastávají ji a praktikují ve svých domovech lidé, jimž není lhostejné životní prostředí a hlavně prostředí, ve kterém žijí. Ekobydlení je ekologie uplatněná v rámci domu, bytu, kuchyně. A znamená myslet ekologicky již při pořizování nábytku, spotřebičů, doplňků a zařízení.
Jak drahé je ekobydlení, aneb co to stojí?
Nemusí být pravdou, že tzv. zelené bydlení, ekologické výrobky a jejich pořízení je drahé. Možná prvotně, ve vstupních nákladech tomu tak je. Ne však vždy, A prostředky investované do ekologického fungování domácnosti mají svým využitím vysokou návratnost.
Existuje však několik ekovychytávek, které lze aplikovat bez přílišného zatížení peněženky.
Příprava pokrmů
Zelená kuchyně znamená i správné zdroje, které při každodenních činnostech (přípravě surovin, vaření, pečení, mytí a čištění) využíváte. Jednou variací, jak snížit náklady v domácnosti, je koupě nízkoprůtokové kuchyňské baterie. A můžete si dokonce vybrat, zdali to bude baterie s automatickým časovačem vypínání, nebo se snímačem kolik vody proteklo.
Vaříme
Více než 40% domácností i při boomu sklokeramických varných desek, stále využívá k vaření elektrickou energii nebo plyn, a to v závislosti na tom, k čemu má lepší přístup. I tady lze mnohonásobně snížit množství energie potřebné k vaření a pečení. Docílit toho lze vhodným nádobím. Mimo druhy nádobí, které se hodí i na varné indukční desky, nebo na horkovzdušné trouby, dnes je na trhu nádobí, v němž není zapotřebí vody, tudíž se v nich potraviny uvaří mnohem rychleji a za nízké spotřeby energie i vody.
Po jídle
Většina moderních domácností dnes má myčku nádobí. Ale i když spotřeba vody ručním umýváním nádobí oproti využití myčky je mnohonásobně vyšší, i tato chytré spotřebiče mohou odčerpávat mnoho energie. Proto je dobré nakupovat myčku s rozmyslem, a volit vždy tu s nízkou spotřebou vody a el.energie, v energetické třídě A a vyšší (A+, energy star, atp.). Výborné je, má li myčka v nabídce programů i varianty s nižší teplotou (ideálně okolo 50°C).
Těmito kroky se značně přiblížíte eko fungování své domácnosti.
Úvodní obrázek: Josua/Flickr.com