Těšíte se až si lehnete na zahradu a budete odpočívat? A co byste řekli na opravdu krásnou zahradu v japonském stylu, která je pro relax přímo stvořena?
Historie japonských zahrad
První japonské zahrady se začaly objevovat už v 6. století. Tehdy bylo ještě Japonsko ovlivněno čínským vzorem. Japonci ovšem čínskou myšlenku přetvořili a v podstatě ji dovedli k dokonalosti. Úplně první zahrady začaly vznikat u města Kjóto, poté se rozšiřovaly po celém Japonsku. Potom už chyběl jen malý krůček k rozšíření z japonským ostrovů do celého světa.
Voda, kámen, rostliny a zahradní doplňky
V japonských zahradách nejde o zaplnění prostoru, ale o harmonii mezi plným a prázdným prostorem. Japonskou zahradu nelze, jako evropské zahrady, sledovat z jednoho místa. Tato zahrada se musí pomalu projít a při této procházce se teprve rozkrývají různé scenérie, které na sebe přirozeně navazují. Pokud stojíte na jednom místě, měl by být vidět pouze jeden důležitý objekt.
Tyto zahrady musí být zakládány a vytvářeny s citem pro okolí. Nesmí tu chybět několik základních prvků, kterými jsou: voda, kámen a rostliny. Z nich vyzařuje harmonie, která působí na uvolnění a zklidnění lidské mysli.
Voda – ta rozhodně nemůže chybět v japonské zahradě. Měla by zde být jezírka s ostrůvky, pramínky, potůčky, vodopády a typické můstky. Ty jsou většinou dřevěné nebo bambusové. Z nich máte možnost pozorovat krásu jezírek – lekníny, koi kapry…
Kámen – nejen velké kameny, ale i štěrk či písek slouží v japonských zahradách v podstatě jako náhrada vodních ploch. V Japonsku jsou také oblíbené tzv. suché zahrady, ve kterých nejsou žádné rostliny ani voda. Zde se používá hrabičkami upravený písek, který vypadá jako mořské vlny. Kameny zde vyobrazují hory.
Rostliny – japonské zahrady nejsou nikdy příliš barevné. Je to z toho důvodu, že příliš barev vytváří neklid a chaos. Nejčastěji se v těchto zahradách objevují azalky, sakury, kosatce, lekníny, bambus, bonsaje a další.
Zahradní doplňky – v japonských zahradách nechybí lucerny, altánky, lavičky či ploché kameny, které vytváří cestičky. Tyto doplňky se nesmí přehánět, mají zahradu pouze doladit.
Úvodní fotka: flickr.com/Rictor Norton and David Allen´s photostream