Když se řekne zelené bydlení, mnohým to evokuje nízkoenergetické ekologické domy, úsporné bydlení, anebo vytápění. Prostě bydlení šetrné k životnímu prostředí. Ale jen o tom zelené bydlení není. Zeleným bydlením můžou být i samotné rostliny a zeleň včleněná do stavby a bydlení tak, aby byla nejen ozdobou a doplňkem, ale byla praktická, efektivní a funkční.
A právě takové propojení funkčnosti, praktičnosti a estetična nabízí zelené střechy. Ty jsou v současnosti v zahraničí stále četnější, a začínají se stále více rozšiřovat i k nám. A to nejen na rodinné domy a budovy s byty, ale i na objekty multifunkční, domy veřejných institucí, nebo firemní budovy.
Tyto střešní zahrady rozšiřují běžnou zeleň v obcích, městech, a jejich lokalitách. Střešní zahrady nejen dokáží markantně vylepšit dané prostředí navýšením kyslíku z rostlin, ale mimoto rostliny na střechách pohlcují prach, hluk a zvlhčují okolní klima. Vsakováním vody ze srážek zelené zahrady ochlazují budovu na jejichž střeše zahrada leží, a rovněž zabraňují výkyvům teplot a jeho účinkům na budovu, čímž šetří konstrukci celé stavby. Pokrývka střechy živočišnou vrstvou ochraňuje i konstrukci střechy, protože zmírňuje vliv UV záření na ni, a celkově kladně působí na ovzduší v místnostech dané budovy.
Zelené střešní zahrady se člení na:
- střešní zahrady intenzivní
- střešní zahrady extenzivní
Intenzivní střechy mohou být jednoduché nebo náročné. Výška vegetačního souvrství činí 300 až 500 mm, proto je lze vytvořit jen na plochých střechách. Jsou díky živočišné vrstvě těžké, a v případě dodatečné tvorby této střechy je nezbytný statický posudek budovy. Mezi trvalkami na intenzivní zelené střeše se nachází i keře, stromy a trávníky. Travnaté plochy je nutno zastřihávat a ošetřovat. Rostlinstvo takové střechy vyžaduje pravidelnou péči, vláhu a živiny a je finančně náročným typem zelené střechy.
Extenzivní střešní zahrady jsou nejčastěji využívané, protože nejsou tak finančně náročné jako zahrady intenzivní. Extenzivní zahrady pro střechy mají sníženou hmotnost, čímž umožňují na vhodné typy střech vytvořit zahradu i dodatečně. Hodí se pro střechy, jež mají malý náklon, nebo jsou rovné. Výška vegetačního souvrství (živočišná vrstva) činí 150 mm. Jako rostlinstvo na ně jsou vhodné trvalky s vyšší odolností rostoucí na větších plochách, což jsou například skalničky a různé traviny bez potřeby vlhkosti s minimem závlahy. Tyto rostliny jsou odolné vůči výkyvům teplot, chladu a mrazu, a tudíž nenáročné na údržbu.
Úvodní obrázek: Ianif/Commons.wikimedia.org