Pokud si pořizujete byt většinou vybíráte mezi soukromým vlastnictvím nebo družstevním. Zajímavé je, že podle průzkumů více než třetina Čechů neví, jak přesně družstevní bydlení funguje.
Trocha historie
U nás má tento druh bydlení dlouholetou tradici. Začátky jsou zaznamenány už v 19. století. Velký rozvoj přišel v období první republiky a také v padesátých letech minulého století. V letech osmdesátých a devadesátých tvořily tyto byty kolem 40 % nově vytvořených panelových domů. Koncem minulého století došlo k útlumu, který byl oživen až privatizací bytového fondu. Ovšem v posledních letech se developeři opět vrací k výstavbě družstevních bytů.
Co je družstevní bydlení?
Jde o druh bydlení, který se nachází někde mezi vlastnickým a nájemním bydlením. Nájemníci musí být členy bytového družstva, které dané byty vlastní. Člen družstva tedy nevlastní byt přímo, avšak má členský podíl v družstvu. S tímto podílem je spojeno právo na pronájem bytu.
Na družstevní byt často není potřeba brát si hypotéku. Členy družstva se zájemci o byt stávají uhrazením členského vkladu, který je asi 25 – 35 % z celkové ceny bytu. Zbylou částku splácí po dobu asi 20 až 25 let v podobě nájemného. Přitom nájemné je v družstevních bytech stejné či nižší než v bytech s tržním nájemným (ve stejném místě).
Nájemné, které členové družstva platí, zahrnuje poplatky za služby, fond oprav a někdy i splátku anuity (v případě, že družstvo vzniklo za účelem privatizace). Výše plateb za služby a výše příspěvku do fondu oprav se vypočítávají na základě velikosti bytu. Čím větší byt, tím vyšší jsou automaticky i poplatky za něj.
Bytové družstvo si volí představenstvo. To hospodaří s členskými příspěvky a hospodaření jednou ročně musí předložit členům, aby jej schválili. O činnosti družstva rozhoduje členská schůze.
Členové družstva nemůžou s bytem volně nakládat. Je možné ho sice „prodat“ (písemně převést členství) bez souhlasu družstva, ale není možné byt volně pronajímat či ho zatížit věcným břemenem bez souhlasu ostatních členů družstva.
Úvodní fotka: wikimedia.org/ŠJů