Patříte mezi šťastlivce, kteří neví, co s penězi a rádi byste je ještě nějakým způsobem zhodnotili do budoucna? Pokud nepatříte mezi chladnokrevné burzovní makléře a investory, kteří se nebojí riskovat, a zároveň nechcete peníze nechat ležet jen tak na účtě, zamyslete se na investicemi do nemovitostí!
Investice do nemovitostí představují již dlouhodobě jednu z nejpopulárnějších investic dlouhodobého charakteru. Obzvlášť v současnosti, kdy jsou ceny nemovitostí na trhu s realitami po finanční krizi značně vyklesané a podmínky pro případné finanční úvěry a hypotéky velmi výhodné. Nemovitosti můžete kupovat jednak za účelem pronájmu dalším osobám, nebo pokud se vyznáte ve realitách a finančním světě, využít výhodné ceny nemovitosti v rámci různých aukcí a vzápětí je prodat se ziskem dál. Obě tyto možnosti mají svá pro a proti, proto si je obě důkladně rozebereme.
Investice za účelem pronájmu
Základem dobré investice je výběr vhodné lokality. Pokud vlastníte bytové i nebytové prostory v historickém centru Prahy, určitě nebudete mít nouzi o zájemce, naproti tomu na kraji města nebo na nějakém maloměstě to jistě bude horší. S klesajícím zájmem o pronajmutí Vašich prostor budete muset adekvátně snížit cenu pronájmu a ve výsledku by to mohlo značně snížit Vaše výhledy na pořádný zisk.
Rovněž je důležité si promyslet, zdali chcete pronajmout spíše prostory k bydlení nebo komerční prostory. Vše má své klady a zápory. Větší komerční prostory můžete nabídnout nějakým prodejnám či společnostem podle rozlohy za m2, která odpovídá hodnotě dané lokality, tedy za vyšší cenu, ale i samotná investice bude o to vyšší a údržba náročnější. Naproti tomu v případě pronájmu takového bytu můžete zabít i dvě mouchy jednou ranou. Nejprve můžete byt pronajímat, dokud se Vám investice nevrátí, a po letech ho předat svým potomkům jako pomoc při startu do jejich života, nebo na sklonku stáří využít i pro sebe.
Velkou nevýhodou takové investice je beze sporu stav prostor v průběhu času. V případě prostor k obývání si buď musíte zařídit nějakého soukromého detektiva, který Vám zájemce prověří od hlavy až k patě, abyste si mohli být jistí, že s Vaším majetkem budou nakládat s úctou a péčí, nebo jako všichni ostatní dáte na svůj instinkt, ale budete riskovat, že se Vám s ním něco stane. Zažila jsem již hodně případů, kdy zájemci o pronájem vypadali před podpisem nájemní smlouvy jako seriózní a slušní občané, ale poté, co se odstěhovali, zbyly majitelům oči pro pláč a peněženka vyprázdněná pod náporem potřebných oprav a rekonstrukcí.
Ani majitelé komerčních prostor z toho nemusí vyváznout nejlépe. Například právě výše zmíněné historické centrum Prahy představuje vidinu lukrativního obchodu, ale vzhledem k tomu, že tamější domy byly před mnoha lety vybudovány jako rezidenční vily pro bohatší vrstvy a nejsou tedy stavěné na nápor potřeb dnešních nájemníků (např. vodovody a odpady), mohou rovněž vyvrtat majiteli díru do peněženky.
Investice za účelem dalšího prodeje
Další možností, jak nakládat s investicemi do nemovitostí, je nakupovat je za nižší cenu a prodávat se ziskem. Tato „zábava“ ale vyžaduje otrlejší povahy a hlavně osoby zainteresované nejlépe do světa realit či financí. Rovněž si tato investice vyžaduje spoustu našeho volného času, který do toho kromě peněz investujeme. Jako velmi výhodná a rychlá investice se může zdát nákup nemovitostí v rámci veřejných dražeb či nemovitostí zabavených v exekuci. Cena pochopitelně neodpovídá skutečné hodnotě daného bytu či domu, a proto poutá i spoustu zájemců.
Pokud nejsou s předmětem dražby spojené žádné závazky, jako například nájemní smlouva či jiné věcné břemeno, o nichž bylo soudy rozhodnuto, že v dražbě nezaniknou, kupujete v podstatě nemovitost, s níž nejsou spojena žádná právní rizika.
Takové investice byste měli rovněž platit raději v hotovosti. Pokud si například budete chtít pomoci úvěrem nebo hypotéku, kterou samozřejmě budete muset zařizovat již před samotnou dražbou, nemáte jistotu, jestli v posledním momentu exekutor dražbu nezastaví z důvodu, že majitel zaplatil všechny zbývající splátky. V takovém případě pak můžete vrátit bance vypůjčené peníze, ale budete muset počítat s poplatkem za „předčasné splacení“ úvěru. Nemalé riziko představují i samotné předměty dražby, jelikož na Vás může čekat někde skrytá hrozba v podobě dalších a dalších se objevujících dluhů. Takový notorický dlužník totiž mohl ručit nemovitostí na více místech a i po uskutečnění dražby, kdy už je majetek převeden na Vás se v katastru nemovitostí může objevit nemilá informace o tom, že je na listu vlastnictví uvalena další exekuce, která je třeba zaplatit. Abyste se takové situaci mohli vyvarovat, je třeba před samotným prodejem daného majitele důkladně prověřit, a to jak v registrech dlužníků, centrální evidenci exekucí i získat potvrzení o bezdlužnosti od finančního úřadu, pojišťoven či správy sociálního zabezpečení).
Jak je vidno i investice do nemovitostí vyžadují velkou dávku odvahy a také obezřetnosti, ale v porovnání s jinými je lze stále zařadit mezi ty nejjistější a nejvíce využívané.
Úvodní obrázek: https://www.flickr.com/…h/7876796624