Zima se kvapem blíží, a tak se české domácnosti budou muset znovu po roce zamyslet nad tím, čím budou v průběhu následujících měsíců topit. Variant je celá řada a vybrat tu správnou nemusí být vždy jednoduché.
V rozhodovacím procesu, čím v zimě 2013/2014 topit, může sehrát roli celá řada proměnných. Zde je několik z nich:
- Je domácnost situována na venkově nebo ve městě?
- Jaké jsou náklady na údržbu?
- Jak je konkrétní varianta topení šetrná nebo naopak škodlivá pro životní prostředí?
- Jak vysoké jsou náklady na vlastní vytápění?
Zatímco body 1–3 pravděpodobně v rozhodování většiny obyvatel bytů a rodinných domů velkou roli nesehrají (i když např. neexistence rozvodu plynu na venkově může být velmi podstatná), bod čtyři v dnešní době tvoří rozhodující faktor. Pojďme se proto podívat na ceny jednotlivých druhů topení.
Hlavní roli hrají peníze…
Ušetřit za topení a energie obecně chce samozřejmě každý. Jaké jsou nejlevnější varianty vytápění českých domácností? Mezi levnější varianty, které v dnešní době využívá zhruba 600,000 lidí, patří rozhodně topení dřevem a uhlím. Průměrná cena vytápění české domácnosti (dům se spotřebou 65 GJ tepla ročně) přijde zhruba na 15–20 tisíc korun ročně. Při topení uhlím je cena samozřejmě vyšší a může se vyšplhat až na 30 tisíc korun.
Oba dva výše zmíněné typy vytápění jsou sice poměrně levné, ale zato vyžadují poměrně náročnou údržbu a zatěžují životní prostředí. Jako ekologicky příznivější varianta se jeví topení tzv. peletami, jejichž cena se na českém trhu pohybuje mezi 5–6 tisíci korunami za tunu.
Zlatou střední ekonomickou cestou je v rámci topné sezóny využití plynu. Tím topí největší část českých domácností, a to pro jeho relativně příznivou cenu (ve srovnání s elektřinou), minimální náklady na údržbu a šetrnost k životnímu prostředí. Pokud se v zimě chystáte topit zemním plynem, připravte se, že si ve srovnání s topením dřevem sáhnete do kapsy zhruba dvojnásobně.
Nejdražší variantou vytápění je v dnešní době samozřejmě elektřina. V jejím případě se náklady průměrné domácnosti mohou vyšplhat až k 50 tisícům. Nicméně, před nadcházející topnou sezónou se očekává zlevnění až o 10%, díky čemuž by se náklady mohly snížit až o několik tisíc korun ročně.
Co letos zlevní a co naopak zdraží?
Pokud nehledíte na srovnání jednotlivých variant, ale zajímá vás dlouhodobý vývoj cen za konkrétní druh vytápění, potom vás určitě potěší informace o tom, že by letos výrazně měla klesnout cena elektřiny (až o výše zmíněných 10%), ale také plynu, kde klesající ceny souvisí především s tvrdým tuzemským konkurenčním bojem o zákazníka.
Hlouběji do kapsy budou naopak mít lidé na venkově, jelikož znovu zdražilo jak topné dřevo, které pořídíte nejčastěji za 1,200 korun za m³, tak i uhlí. Hnědé uhlí, například oblíbený „ořech“, letos pořídíte zhruba o 30–50 korun dráže než loni, tedy zhruba za 300–350 Kč.