Přednedávnem jsme vás upozorňovali prostřednictvím článku na problémy spojené se špatně provedenou izolací na balkónech, ovšem dnes se podíváme na neméně palčivou oblast rodinných domů, jímž jsou základy. U každé stavby jsou základy nesmírně důležité, na tom se zcela jistě shodneme všichni, takže je také významné, aby byly řádně izolované, což se v dnešní době dá provést hned několika velmi účinnými způsoby. Základy rodinného domu jsou v přímém styku s půdou, takže zde hrozí porušení vlivem zemní vlhkosti, srážkovou, podzemní či tlakovou vodou.
Potíže s vodou
Nejprve si přiblížíme několik problémů, které se mohl vléct se špatně provedenou izolací základů. Největším problémem jsou bezesporu vlhké zdi, přičemž voda se může dostat i do vnitřních místností, což kromě neesteticky vypadající omítky může znamenat zdravotní problémy vaší rodiny. Další nevýhodou je možné snižování životnosti stavby, jelikož agresivní voda může porušit celistvost základů či zdi, proto je třeba otázku nesprávně odizolovaných základů řešit co nejdříve.
Druhy izolací
Existuje mnoho řešení, jak správně odizolovat základy, ovšem my si připomeneme pouze ty základní a nejpoužívanější. Tradičním a nejčastějším je použití asfaltových pásů, které zároveň chrání budovu proti radonu. Druhou možností je stěrková izolace, jejíž nespornou výhodou je, že se dá nanášet bez spár a je vhodná i na komplikovanější tvary a nerovné povrchy. Po dalším řešení sáhnete v případě, že potřebujete provést izolaci v zimě – izolace z měkčeného PVC. Poslední ochranou proti vlhkosti je nopová izolace, která zaručuje vzdušnost a vytváří kanály oddělující vlhké zdivo od půdy.
Vyberte tu správnou
Přiblížili jsme vám ty nejzákladnější řešení zabraňující vlhkosti zdí a základů, přičemž na trhu je již obrovské množství materiálů a konstrukčních úprav, které si s vodou poradí, takže se poraďte s firmou, která se tímto problémem zabývá a nechte si provést měření, abyste věděli, která varianta je ve vaší oblasti nejoptimálnější.