Plísně v bytě či domě jsou hrozícím nebezpečím nejen pro stěny a vzhled interiéru, nýbrž i pro samotné obyvatele domu, u nichž se může projevit alergie. Proto věnujte vaši pozornost následujícímu článku, ve kterém vám poradíme, jak se plísní nejjednodušeji zbavit a jak jim předcházet.
Kde se plísním daří
Plísně se nejčastěji objevují ve vlhkém a nevětratelném prostředí, které nabízí ideální podmínky pro jejich rychlé množení. Spouštěcím mechanismem pro začínající plísnění je prostor, který vykazuje hodnoty vlhkosti kolem padesáti procent.
Plísně se velmi často vyskytují v koupelnových prostorách. Dostatečná vlhkost, teplá pára a minimální větrání jsou ideálními podmínkami pro jejich vznik. V koupelnách můžeme plísně objevit především ve spárách obkladů sprchového koutu nebo ve spárách dlažby před sprchovým koutem či vanou.
Kde se plísně nejčastěji objevují
K nejrizikovějším místům pro výskyt plísní patří především rohy místností; první známky plísňových ploch se objevují velmi nízko od podlahy a jejich plochy se postupně rozrůstají po celé ploše.
Velmi často jsou plísně schované za mohutnými nábytkovými stěnami, kde je nevidíme, a tudíž jim necháváme ničím nenarušené rozmnožování.
Plísním se také velmi dobře daří pod tapetami, kde jejich výskyt nejsme schopni hodně dlouhou odhalit.
Prevence
K preventivnímu opatření patří především pravidelné větrání bytu či domu, a to i v zimních měsících, ve kterých postačí větrat krátce, ale několikrát denně.
V zimě je nutné dostatečně byt či dům vytápět, plísně totiž nemají rádi teplo, tudíž jejich případný vznik či rozmnožování by bylo velmi obtížné.
Koupelnové prostory bychom měli pravidelně ošetřovat protiplíňovými či desinfekčními prostředky, které eliminují vzniku plísní. Nábytek se snažme stavět zhruba 10 – 15 cm od stěny, a to z důvodu dobré větratelnosti, díky níž se výskyt plísní sníží.
Vzniku plísní dostatečně napomáhá sušení prádla v interiéru, nepravidelné používání digestoře při vaření, nepravidelná dezinfekce chladničky, nepravidelné vynášení odpadního koše.
Jak s plísněmi bojovat
Pokud už se v našem bytě či domě plísně objevily, je nutné začít co nejdříve řešit jejich způsob odstranění. K nejlevnějším prostředkům, kterými můžeme plísně odstranit patří Savo, kterým plísňovou plochu postříkáme ze vzdálenosti zhruba 10 cm.
Vrstva postřiku může být silnější, nebo proces můžeme po zaschnutí prvního postřiku ještě jednou opakovat. Pokud je plíseň hodně rozrostlá je žádoucí omítku oškrabat a základní stavební plochu natřít speciálními nátěry.
Pokud se dům nachází ve stráni, kde se neustále bojuje s vlhkými obvodními zdi, je nutné volit radikálnější opatření, a to v podobě injektáže. Tato metoda funguje na principu elektroosmózy, jenž stoupající vodu zatlačuje zpět do země.
Metoda injektáže je velmi účinným prostředkem v boji proti plísním, avšak náklady jsou oproti ostatním prostředkům poměrně vysoké.
foto:iStockphoto / Thinkstock