Koupání v nepříliš teplých ba dokonce studenějších měsících, není dnes již žádnou překážkou. Vyhřívané bazény nabízejí ideální kompromis užívání si teplé vody, a to i v době, kdy ručička teploměru ukazuje velmi nízké hodnoty.
Vytápění bazénu
Vyhřívaný bazén, který bychom mohli využívat v rámci celého roku, je snem nejen milovníků vody, ale také luxusu a životního komfortu.
Vodu v bazénu lze přihřívat několika způsoby, nejvyužívanější metodou je však pomocí solárního kolektoru. K dalším způsobům patří vyhřívání vody pomocí tepelného čerpadla, elektrické energie nebo tepelného výměníku. Tento způsob ohřevu vody vyžaduje nejvyšší počáteční investice, které se však v budoucnu navrátí.
Tepelné čerpadlo
Nejideálnější variantou výhřevu vody pomocí tepelných čerpadel je princip voda-vzduch. Tepelné čerpadlo nám poskytne teplou vodu za každého počasí, jenž nám prodlouží koupací sezonu až na sedm měsíců v roce. Výhodou je, že zhruba 80 % tepla odebíráme z přírody, tedy zdarma.
Nejnovějším trendem v oblasti vyhřívaných bazénů, jsou modely, které se zapouštějí do země přívod tepla zajišťuje zemní tepelné čerpadlo. Ovšem, nutno podotknout, že tento typ vyhřívaného bazénu je opravdovým luxusem, neboť k ceně bazénu je nutné ještě připočítat cenu zemního vrtu.
Solární panely
Standardem výhřevu vody se staly solární panely, které jsou nejen cenově výhodné, ale také ekologicky šetrné. Solární kolektory fungují tak, že z bazénu je odsávána voda, která prochází pískovou filtrací, kde se pročistí a přes solární kolektor, kde se prohřeje, je vracena zpět do bazénu.
Solární panely disponují vysokou účinností, velmi snadným zapojením a montáží. K výhodám patří i jejich nízká hmotnost. Solární ohřev vody má však menší výhřevnost, koupací sezonu tak prodlouží jen o několik týdnů (cca o dva měsíce).
Elektrický ohřev
K účinnému vyhřátí vody v bazénu slouží elektrická energie neboli elektrické průtokové topení. Na základě automatického přednastavení veškerých čísel nám systém zaručuje teplou vodu dle našich požadavků.
Alternativou je vířivka
Cenově výhodnějším řešením je menší masážní bazének neboli vířivka, disponující rozměry cca 2 × 2 metry. Díky svojí velikosti ji lze umístit téměř do každé zahrady, k blízkosti pergoly nebo na předem určené místo, pod zastřešení. Vířivku je ideální umístit v blízkosti domu, popř. přímo v domě, neboť v zimních měsících by přechod z horké koupele na studený vzduch nemusel být příliš ideální.
zdroj: http://www.tvujdum.cz/…-zdroje.aspx http://www.bazeny-mountfield.cz/…ivani-bazenu